UI و UX چه فرقی دارند

UI و UX چه فرقی دارند

UI و UX چه فرقی دارند ؟ در طراحی سایت از اصطلاحات خاصی استفاده می شود که گاهی به گوش افراد غیرمتخصص غریب هستند. از جمله اصطلاح طراحی UI و طراحی UX است که هر کدام دارای معنای متفاوتی هستند. UX کوتاه شده عبارت User Experience design است و در مفهوم تجربه و احساس کاربران از مشاهده صفحات وب سایت استفاده می شود. اصطلاح UI نیز مخفف عبارت User Interface design است و به معنای بخشی از طراحی سایت می باشد که زمان رویت سایت توسط کاربر قابل مشاهده است. برای روشن تر شدن این دو اصطلاح در ادامه با ما همراه باشید.

تفاوت-UI-و-UX

UX چیست؟

UX به رفتارها، احساسات و حالت های کاربران گفته می شود که در زمان استفاده از یک سیستم خاص یا محصول در آنها رخ می دهد. تجربه کاربران می تواند تمامی عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده از سایت و بعد از آن را در بر بگیرد. پس یکی از وظایف مهم طراحان سایت در زمانی طراحی، ایجاد محیطی زیبا برای کاربران است. سایت باید به گونه ای طراحی شود که احساسات کاربر را درگیر خود کند.

UI چیست؟

UI تاثیرات متقابل سایت بر کاربران است. هدف از این تاثیر، کسب اجازه برای تاثیر مثبت و مطلوب بر آن هاست. زمانی که طراحی UI صحبت می شود، به این معناست که باید بر روی نحوه ارائه محصولات تمرکز کرد. صفحات باید طوری طراحی شود که اهداف UX محقق شود. مثلا طراح UI سعی دارد تا در بالای صفحات سایت از بنرهایی استفاده کند که ثبات و یکپارچی سایت را تامین کند. به همین دلیل در طراحی UI از تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژول ها، جداول، ویدئوها و همچنین رنگ به شکل حرفه ای استفاده می شود.

مقالات مرتبط  چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم

تفاوت بین این دو مفهوم

UI و UX در بسیاری موارد به جای هم استفاده می شوند. در حالی که این دو تفاوت زیادی با هم دارند. من جمله

  • UI تنها بخشی از UX محسوب می شود. کل یک محصول UX است و برای تاثیرگذاری بر مخاطبان استفاده می شود. در حالی که UI زیر مجموعه آن قرار می گیرد و برای تامین هدف های UX استفاده می شود.
  • طراحی UI به سلیقه طراح سایت بستگی دارد. در حالی که برای داشتن سایت مطابق با اصول طراحی UX، باید به خواست کاربران و نیازهای آنان دقت شود.
  • برای داشتن طراحی UX باید به مفاهیم روانشناسی دقت کرد. به همین دلیل، این نوع طراحی انتزاعی است. در حالی که در طراحی UI از ابزارهای عینی و قابل مشاهده مانند تصاویر، ویدئو، دیاگرام و … استفاده می شود.
  • برای داشتن طراحی تاثیر گذار یا UX، استفاده از UI ضرورت دارد. بدون وجود طراحی UX سایت ظاهری زیبا و خیرکننده دارد. اما عملکرد آن ضعیف خواهد بود.

آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.