کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مداربسته

کاربرد دوربین مدار بسته ؛ دوربین مداربسته چیست کلمه دوربین مداربسته  گرفته شده از کلمه انگلیسی Closet Circuit Television می باشد. این کلمه به معنی جعبه جادویی مدار بسته است. و به دوربین هایی اطلاق می شود که در یک محل ثابت قرار می گیرند. این دوربین ها، تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت استفاده می شوند.

سرآغاز دوربین های مداربسته

نخستین دوربین مداربسته در قرن 19 میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های v2 نصب و راه اندازی شد. والتر بروچ ، مهندس آلمانی، مسئول نصب این دوربین بود. پس از آن، سیستم های ضبط تصاویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های فضایی بزرگ جهت ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد. به حدی رسید که تصاویر را به همراه صدا به زمین ارسال می نمود.

درباره-دوربین-مداربسته-چه-میدانید؟

اولین دوربین مداربسته که در اماکن عمومی نصب شد، سال 1973 در نیویورک بود. که به منظور جلوگیری از جرایم در یکی از میادین شهر قرار گرفت. اما بر خلاف باور تاثیری در کاهش جرایم نداشت. در دهه 80 استفاده از دوربین گستره تر شد تا پلیس بتواند جرایم را مدیریت کند.

کم کم کسب و کارهایی کخ بیشتر در معرض خطر دزدی قرار داشتند نیز از این سیستم استفاده کردند تا این که در دهه 90 میلادی دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها که فقط قابلیت ضبط بعد از شناسایی حرکت را داشتند وارد بازار شدند. که این امر استفاده از دوربین را چند برابر کرد. تا قبل از آن، دستگاه های ضبط تصاویر از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بودند.

مقالات مرتبط  راه اندازی کارگاه مبل سازی

کاربرد دوربین های مدار بسته

کاربرد اصلی دوربین های مداربسته مربوط به سیستم های حفاظتی می شود. ولی کاربردهای دیگری هم دارد؛ مانند: نظامی، فضایی ،صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی، تصویر برداری نامحسوس و….

جلوگیری از وقوع جرم و جنایت.

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرم و جنایت بسیار گسترده می باشد. از جرایم رانندگی گرفته تا جرایم جنایی. استفادهخ از دوربین های نامحصوص نیز تا حد زیادی رواج یافته است. برای مثال، در ایران نیز با این دوربین ها بسیار مواجه شده ایم. (مخصوصا در جاده ها).

کاربرد آن در صنعت.

در کارخانجات صنعتی از دوربین های مداربسته در مکان ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک یا غیر ممکن است، استفاده می شود. برای مثال، کارخانه های شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.

کنترل ترافیک.

امروزه در اکثر کشورها، از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک به صورت گسترده ای استفاده می شود. از جمله استفاده آن، کنترل ترافیک خیابان ها و ارسال اطلاعات بوسیله GPS اپلیکیشن ها (مانند بلد یا نشان) به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها، از آخرین دستاوردهای این دوربین ها می باشند.

امنیت در جابجایی

در جا به جایی های عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد، استفاده می شود. برای مثال، در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران (برای اطمینان از این که مسافر از در رد شده است یا نه) استفاده می شود.

انواع دوربین مداربسته

دوربین های آنالوگ

این دوربین ها، نسل اولیه دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات از امواج آنالوگ استفاده می نمایند. صدا و تصویر این دوربین ها، توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند. یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز را ایفا می کند. کابل رایج مورد استفاده برای تصویر این دوربین ها، کابل کواکسیال rg59 است. ولی ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف امکان پذیر است.

مقالات مرتبط  صفر تا صد تعمیرات موبایل

کیفیت این دوربین ها، تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارند. نویزهای مختلف الکترومغناتیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ هستند. برای همین،  استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا در این نوع دوربین ها تاثیر بسیاری دارد.

به دلیل قیمت پایین تر، دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال رایج تر بوده و در بازار ایران سرشناس تر می باشد. اخیرا بازار به سمت دیجیتالی شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP متمایل شده اند.

مزایا و معایب دوربین های آنالوگ.

 • ارزان تر بودن آن ها
 • تنوع بسیار زیاد
 • نصب آسان
 • کیفیت پایین تر
 • امکان نویز پذیری بالاتر
 • هزینه بالای سیم کشی
 • ارتباط با کیفیت پایین و نا امن

دوربین هایIP  تحت شبکه

دوربین های IP، نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. همان طور که از اسمشان مشخص است، از امواج دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویری و صوتی استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. علاوه بر استفاده  از امواج دیجیتال، تحت بستر شبکه کنترل می شوند. هر دوربین مانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه  IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه، به مرکز کنترل متصل می شود.

مزایا و معایب دوربین های IP

 • استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
 • ارتباط بی سیم با امنیت و کیفیت بالا
 • ارسال همزمان تصویر و صدا در بستر شبکه
 • قیمت بالا
 • محدودیت پهنای باند
مقالات مرتبط  راه اندازی نمایشگاه اتومبیل

دوربین های تحت شبکه، ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به اینترنت وصل شوند و حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.
برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است.

این دوربین ها در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شوند. این که چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید.

در سیستم های مداربسته چون نیاز به کابل ارتباطی است، دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. می توان در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه از ارتباط بی سیم استفاده کنیم.

آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

admin ۹ دی ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.