چگونه ماهی زینتی پرورش دهیم

چگونه ماهی زینتی پرورش دهیم

آیا می دانید چگونه می توانیم ماهی زینتی پرورش دهیم ؟ مشاغل خانگی اگر جذابیتی نداشته باشند، خسته کننده می شوند و همین امر، مانع پیشرفت شما در کارتان می شود. بنابراین، اگر در سرتان فکر کارآفرینی در منزل رادارید، حتما شغلی انتخاب کنید که به آن علاقه مند باشید. پرورش ماهی زینتی یکی از شغل های جذاب و پردرآمد است که اگر از طرفدارانش هستید این مقاله را از دست ندهید.

پرورش ماهی های زینتی

این روزها به دلیل آپارتمان نشینی، تراکم جمعیت و سایر دلایل استرس آور، با توجه به خواص آرام بخشی آکواریوم و کم دردسر تر بودن نگهداری ماهی زینتی در منزل، نسبت به سایر جانوران، بازار تقاضای این گونه از آبزیان در سراسر جهان بسیار افزایش پیدا کرده است. به طوریکه در یکسری از شهرها، بیش از ده ها مغازه خرید و فروش ماهیان زینتی مشغول به فعالیت هستند.

چگونه ماهی زینتی پرورش دهیم

پرورش ماهیان زینتی، به جز اشتغال زایی، در حفظ تنوع‌ زیستی و نیز افزایش جاذبه های گردشگری موثر است. و نقش بسزایی در جهش اقتصادی بسیاری از کشور‌ها دارد. سالانه 200 میلیون ماهی زینتی در ایران تولید می شود. به اعتقاد کارشناسان، خلیج فارس، زیستگاه بیش از 200 گونه از ماهیان زینتی است که تاکنون تعداد اندکی از آن ها شناسایی شده است.

  • امپراطور ماهی، که زیستگاه آن آبهای خلیج فارس است.
  • ماهیان زینتی که در آبسنگ های مرجانی زندگی می کنند.
  • بیشترین گونه ماهیان زینتی، دوشیزه و ملوان ماهیان می باشند.
  • دلقک ماهی، طوطی ماهی و جراح ماهی ها، با مرجان ها و شقایق ها همزیستی دارند.

حمایت های دولت و شیلات ایران، در ممنوع کردن واردات ماهیان زینتی، گامی مهم برای توسعه بازار و حمایت از تولیدات داخلی بوده است. تجارت ماهیان زینتی، میلیاردها دلار در سال درآمد نصیب کشورهای تولیدکننده می‌ کند.

مقالات مرتبط  مفهوم ایندکس شدن

دسته بندی ماهی های زینتی

ماهی های زینتی در دو گروه قرار می گیرند: یک؛ ماهیان آکواریومی و دو؛ ماهیان قرمز. اگر دقت کرده باشید ماهیان قرمز در دوران عید خیلی خریدار دارند، ولی ماهیان آکواریومی در تمامی فصول طرفدار دارند. پرورش ماهی زینتی نسبت به پرورش سایر جانداران دردسرهای کمتری دارد. اما نباید فراموش کرد که پرورش هر حیوانی نیازمند تخصص و تجربه است.

چند نکته مهم درباره راه اندازی این کسب و کار.

اگر تازه وارد  هستید و در این زمینه تجربه چندانی ندارید، اول‌ باید با یک فرد کاربلد مشورت کنید و گام‌ به‌ گام مشاوره بگیرید. قبل از شروع کار در کاگاه های مربوطه شرکت کنید و آموزش های لازم را ببینید تا در این کار موفق شوید. ماهی ماده می تواند در هربار جفت‌ گیری تا 400 تخم بگذارد. اما معمولا 170 تا 200 تخم می گذارد. حرارت مورد نیاز برای نگهداری آن ها چیزی حدود به 23 درجه سانتیگراد است. مدت زمان روشنایی آکواریوم نیز معمولا روزانه چیزی حدود به 14 ساعت در نظر گرفته شده است. توجه کنید اگر در آکواریوم گیاه دارید این ساعت به میزان 5 ساعت کاهش پیدا می کند.

چگونه-می-توانیم-ماهی-زینتی-پرورش-دهیم

چگونه ماهی زینتی پرورش دهیم

. مصرف آب هم یک فاکتور مهم دیگر است. آب یک آکواریوم همیشه در گردش است و میزان تعویض آب باید به نحوی باشد که 30 درصد آب آن، در مدت زمان یک تا سه هفته (بسته به میزان تراکم و نوع ماهیان) جایگزین شود. تغذیه مناسب این ماهی ها. این ماهی‌ ها در دسته ماهی های گوشتخوار قرار دارند و در طبیعت از کرم های کوچک تغذیه می کنند. شرکت های متعددی هستند که برای این نوع ماهی‌ ها غذای مخصوص تولید می کنند. لازم به ذکر است که نوع غذای آن ها در سنین مختلف تا بلوغ متفاوت است.

مقالات مرتبط  چگونه محصولات ارگانیک پرورش‌ دهیم

نیازمندی های لازم برای پرورش ماهی های زینتی. سرمایه، مهمترین اصل برای ورود به این حرفه است. اما بدون شک علاقه مندی، دانش و نوآوری در این کار، ضامن تولید با کیفیت و کمیت و موفقیت در بازار فروش است.
تجهیزات مورد نیاز برای یک این حرفه

  • 100 مترمربع فضا
  • پمپ هوای مرکزی
  • هیتر برای تنظیم دمای محیط
  • فیلتر آب
  • سیستم برق اضطراری
  • اخذ مجوز مشاغل خانگی از جهاد کشاورزی

نکته: بهتر است خارج از شهرهای بزرگ (مثل تهران) فعالیت خود را آغاز کنید تا هزینه مکان، آب، برق و گاز کاهش پیدا کند.

فصل مناسب برای پرورش ماهی زینتی

اگر شرایط محیط آکواریوم را برای ماهی زینتی خود، به شرایط محل زندگی قبلی اش نزدیک کنید، بهترین نتیجه را می گیرید. مثلا نوع غذا یا گیاهانی که در محیط ماهی زینتی که انتخاب کرده اید، را در آکواریومش بگذارید. اواخر زمستان، بهترین موقع برای شروع پرورش ماهی زینتی است. زیرا خیلی سریع وارد فصل بهار می شوید و فصل بهار هم موقع تخم گذاری ماهی هاست.

 دریافت مجوز برای رشد کسب و کار

اگر می خواهید کارتان را توسعه دهید، باید مجوز بگیرید. برای گرفتن مجوز‌ برای پرورش حیوانات، ارگان‌ هایی که باید برای راه اندازی آن مجوز صادر کنند زیاد است. اما شما برای شروع حتما باید مجوزهای لازم را داشته باشید. چون پرورش حیوانات آبزی به دلیل احتمال وجود بیماری های خاص باید تحت نظر متخصصان صورت گیرد و سلامت آن ها تایید شود.

 اصول نگهداری ماهی های زینتی، چگونه ماهی زینتی پرورش دهیم

پرورش ماهی، جزو سخت‌ ترین نوع پرورش حیوانات است. فراهم کردن شرایط محیطی زندگی آن ها با توجه به تفاوت آب و هوا در کشور ما، این موضوع را سخت تر هم می ‌کند. ماهی ‌های تزیینی گرمسیری هستند و کشور ما برای آن ها به خصوص در نیمه دوم سال کمی سرد است. پس باید حتما توجه داشته باشید که دمای داخل سالن را برای آنها‌ متعادل نگهدارید تا بتوانند به صورت صحیح مرحله جفت ‌گیری تا به دنیا آمدن و بالغ شدن ماهی ‌های جدید را طی کنند.

مقالات مرتبط  نماد اعتماد الکترونيکی چيست؟

آزمون و خطا نکنید

آموزش در هر کاری اصلی ‌ترین گام موفقیت است. اگر بخواهید هزینه ریسک آزمون و خطا را با هزینه آموزش مقایسه کنید، در می یابید که بهترین شروع برای یک کار، آموزش خواهد بود. در دوره‌ های آموزشی مربوط به پرورش ماهیان زینتی، با مباحثی مانند آماده ‌سازی، استاندارد سازی آکواریوم ‌ها، انواع ماهی‌ ها و گیاهان آبزی، اصول تکثیر و مراقبت از ماهیان زینتی، نحوه درمان یا پیشگیری از بیماری و انواع داروهای ماهیان زینتی آشنا خواهید شد.

ریسک نکنید

برای شروع کار سراغ گونه ‌هایی که نگهداری آن ها ریسک کمتری دارد بروید. مثلا ماهی اسکار یک گونه مقاوم است و به راحتی تلف نمی ‌شود. اما ماهی آنجل حساس ‌تر است و شمار تلفات در آن ها بالاتر است. بگذارید تجربه و دانش شما در این کار بیشتر شود، سپس سراغ پرورش سایر گونه ها بروید. پیشگیری از تلفات ماهی. مهم ‌ترین نکته برای جلوگیری از تلف شدن ماهیان زینتی، تعویض به موقع آب آکواریوم می باشد. ماهیان زینتی باید روزانه پنج وعده غذا بخورند.

چگونه ماهی زینتی پرورش دهیم

غذای باقیمانده در آب راکد آکواریوم‌ ها بستر مناسبی برای رشد انواع باکتری ها می شود که این باکتری‌ ها موجب بیماری و اتلاف ماهی ‌ها می ‌شوند. پس باید تولیدکننده هر سه روز یک بار آب آکواریوم را تعویض کند.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.