چگونه استودیو خانگی بسازیم 

چگونه استودیو خانگی بسازیم

چگونه استودیو خانگی بسازیم  ؟ برای داشتن یک استودیوی خانگی، با در نظر داشتن یک اتاق از چند اتاق خانه ، می تواند فضایی برای شروعی موفق باشد. بعد از انتخاب فضایی که برای استودیو در نظر دارید، فضا را از وسایل ضاعد، بدرد نخور و اضافی تخلیه کنید. تا برای آنالیز اتاق آماده شوید.

چگونه استودیو خانگی بسازیم  ؟ اول از همه، آنالیز اتاق

اتاق انتخاب شده، احتمال دارد دارای امکاناتی مثل پنجره، کمد دیواری، رادیاتور یا کانال کولر و غیره باشد. تمرکز ما روی مسائلی مثل وجود پنجره و شرایط درب اتاق و کانال کولر است. با اندکی بررسی قطعا به این موضوع میرسیم که بیشترین نشت صدا، از پنجره و درب هاست. و همچنین رادیاتور و کمد ها صدا را در خود جذب، و مجددا پخش میکنند. بنابرین نیاز به کنترل دارند.  کف اتاق از چه موادی پوشانده شده ؟ پارکت، موکت ، فرش، سنگ ، سرامیک … ؟ در هر حالت باید به طنین و بازتابی که این سطوح ایجاد میکنند دقت کنیم. اگر کف اتاق بازتاب زیادی ایجاد میکند، حتما از موکت ، فرش و یا غیره استفاده کنید. همچنین کانال کولر نیز باید به شکل خوبی مسدود شود.

ضد صدا کردن اتاق

ضد صدا کردن اتاق، بستگی به هدف از ایجاد اتاق و شرایط اطراف دارد. در اغلب شرایط، تاثیرگذارترین اقدام در ضد صدا کردن، رسیدگی به درب و پنجرهاست. در صورتی که مقدار کمی ضبط انجام می دهید، اتاق باید از لحاظ دیوارها، ضد صدا شود. تا حین کار صدای کمی به بیرون برود. اگر کارتان بیشتر از انی حرفاست، باید اتاق را در حدی مناسب ضد صدا کنید. همچنین پیشنهاد می شود که پنجره اتاق حتما ضد صدا شود.

نوع چیدمان اتاق

میز کارتان باید مکان مناسبی داشته باشد. مطمئنا کنار در و پنجره، جای مناسبی برای قرار دادن میز کارتان نیست. روی میز کار، لیوان و جا مدادی قرار ندهید. همچنین اندازه دو بلندگوی قرار گرفته روی میز باید با هم به یک اندازه فاصله داشته باشند. اندازه مناسب برای میز کار، 120 سانتی متر است. امروزه در بازار مدل های بسیار حرفه ای از میز کار وجود دارد. اما برای شروع (برای کاهش هزینه های اولیه)، از میزهای معمولی استفاده کنید. صندلی کارتان، باید راحت و کم سر و صدا باشد. همچنین ارتفاع سرتان را در جایی مناسب با اسپیکر ها قرار دهید.  نور مناسب برای اتاقتان را فراموش نکنید. ترکیبی از نور آفتابی و مهتابی مناسب است. بهتر است از نور های کم و رنگی استفاده نکنید.

چگونه-در-خانه-استودیو-خانگی-بسازیم

چگونه استودیو خانگی بسازیم ؟ چه تجهیزاتی برای این کار نیاز است.

اگر تا به حال تجهیزات کار خود را خریداری نکرده اید، بهترین کار مشاوره با کسانی ست که تجربه های بیشتری در این زمینه دارند. فراموش نکنیم که یک استودیو ی خانگی، نباید خرج زیاد و کم استفاده داشته باشد. به عنوان مثال، اول از همه خرید یک پردازنده سخت افزاری قوی یا یک کارت صدای 20 ملیون تومانی، کار عاقلانه ای نیست. برای شروع استودیو خانگی، نیاز به یک دستگاه کامپیوتر، کارت صدای اکسترنال، اسپیکر و یک میدی کنترلر دارید. این دستگاه ها، تجهیزاتی پایه اما بسیار مهم و اساسی هستند. اگر می خواهید بعدها کار خود را ارتقا دهید، هدفون مانیتورینگ، میکروفون و غیره نیز امکانات خوبی هستند که به وسایل اتاق اضافه نمائید. برای کسانی که روی ضبط صدا تمرکز دارند، داشتن میکروفون مقبول به همراه خرده تجهیزات، کارت صدای دارای پری آمپ خوب ، و هدفونی پشت بسته ، برای ضبط لازم است.

مقالات مرتبط  فصل سوم: آموزش نصب بسته نصبی

تعیین بودجه

بودجه ای که می خواهید در نظر بگیرید، باید بسیار به واقعیت نزدیک باشد. هرگز حساب بانکی خود را در اختیار پیشنهادات فروشندگان قرار ندهید. طبق برنامه ای از پیش تعیین شده پیش بروید تا از خرج های ناخواسته در امان بمانید. از کجا باید شروع کنم؟ اگر تجهیزات دارید، بعد از برنامه ریزی مواردی که در بالا گفته شد، به تهیه لیستی برای خرید و پلنی برای عمل بپردازید. و اما اگر هنوز تجهیزات خریداری نکرده اید، ابتدا با توجه با موارد گفته شده، هدف و بودجه را تعیین کنید و سپس به خرید لوازم بپردازید. سپس لیستی برای خرید و پلانی برای عمل آماده کنید. گام های زیر را دنبال کنید:

 گام اول؛ اتاق را چطور ضد صدا کنم؟

ضد صدا کردن در حدی که مورد قبول باشد.

کاربرد این مورد (درحد مورد قبول بودن)  به درد کاربرانی می خورد که کمتر از صدای بلند استفاده می کنند. به عنوان مثال، آهنگسازی، ضبط و یا نوازندگی هایی که سر و صدای کمتری دارد. همچنین این روش کم خرج تر است و برای بودجه های محدود تر پیشنهاد می شود. برای این کار، ابتدا درب را ضد صدا کنید، بعد دیوارها و در آخر پنچره.

چگونه استودیو خانگی بسازیم

برای درب، حتما با درزگیر، درزهای درب را بپوشانید. همچنین فضای زیر درب (که معمولا خالی است) را با درزگیر ببندید.  سپس برای قسمت اصلی درب، می توانید به اندازه درب، چوب MDF ، فوم عایق یا حتی موکت ضخیم بچسبانید تا صدا تا حد امکان عبور نکند. شما می توانید از موادی که بیشتر در دسترس، بازیافتی و یا مرغوب استفاده کنید؛ بستگی به بودجه و هدفتان دارد.  قیمت تر هستند استفاده کنید. برای پنجره، هم میتوانید از پرده های ضخیم و یا از موکت و حجم های سنگین تر استفاده کنید. پتو یا ابر نیز کارآمد است.

مقالات مرتبط  خرید وسایل عتیقه ، عتیقه چیست؟

ضد صدا کردن در حد متوسط.

این روش، برای افرادی است که کمی بیشتر ضبط صدا انجام می دهند. حتما با درزگیرهای عایق (مانند عایق های الاستومری) درزهای درب را بپوشانید. همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با فوم دانسیته ببندید. برای قسمت اصلی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، می توانید به اندازه درب، چوب MDF به همراه فوم عایق الاستومری بچسبانید. برای پنجره هم می توانید از پرده های ضخیم و یا موکت استفاده کنید. حتما درزهای پنجره ها را با درزگیر های عایق بپوشانید.

ضد صدا کردن در حد عالی

این روش، برای کسانی است که یا خیلی با ادیت و ضبط صدا سر و کار دارند و یا از محیط بیرون ساختمان آلودگی صوتی فراوانی دریافت می کنند. این میزان از ضد صدا کردن، برای یک استودیو خانگی جوابگو و مکفی است. برای درز درب ها، حتما از درزگیر درزهای عایق (مانند عایق های الاستومری ) استفاده کنید. همچنین فضای زیر درب که خالی ست را با فوم دانسیته بالا، ببندید. به گونه ای که اگر فرش یا موکت پشت درب باشد، راحت حرکت کند. برای قسمت اصلی درب، برای کنترل ورود و خروج صدا، می توانید به اندازه درب، چوب MDF به همراه فوم عایق الاستومری بچسبانید.

چگونه استودیو خانگی بسازیم

اگر امکان باز کردن درب را دارید، در لایه های داخلی درب، از پشم سنگ فله پر کنید. برای پنجره هم می توانید از پرده های ضخیم و یا موکت استفاده کنید. حتما درزهای پنجره ها را با درزگیر های عایق بپوشانید.  برای پنجره، پیشنهاد می شود روی پنجره را (در قاب دیوار) پشم سنگ های پانلی دانسیته بالا قرار داده و کاملا راه پنجره را مسدود کنید. بدین گونه که بعد از قرار دادن پشم سنگ ها، روی آن ها را با تخته چوب به اندازه  قاب پنجره، قرار دهید.

 گام دوم؛ آکوستیک تریتمنت

با توجه به توضیحات بالا، اتاقی که در آن آهنگسازی یا میکس و مسترینگ انجام می شود، نیاز به اقداماتی در راستای اصلاح فرکانس ها دارد. در حقیقت باید تلاش کنیم بازتاب فرکانس ها را کنترل کنیم. اکنون به اختصار چند نمونه از ابزاری که برای این کار استفاده می شوند را بررسی می کنیم.

جاذب های صدا

در آکوستیک تریتمنت اتاق، ما نیاز داریم میزان معینی از فرکانس های تولید شده در اتاق را کاهش بدهیم. مثلا، اگر تولید کننده صدا در اتاق ما، اسپیکر مانیتورینگ ها باشند، باید بسته به جایگذاری اسپیکر ها، امکاناتی برای جذب فرکانس ها ایجاد کنیم. اما چرا؟زیرا وقتی فرکانس از منشاء خارج می گردد، به محیط اطراف (مانند در و دیوار اتاق) برخورد کرده و بازتابیده می شود. مگر چه اشکالی دارد؟ اشکال داستان این است که اگر جلوی بازتاب های بی مورد را نگیریم، هنگام آهنگسازی یا میکس، تمامی بازتاب ها همراه صدای اصلی را می شنویم.

مقالات مرتبط  کد نوفالو چیست؟

چگونه استودیو خانگی بسازیم

باید چکار کنیم؟ اول باید بدانیم وقتی صدا از منشا تولید می شود، چگونه و به کجا بازتابیده می شود. ما در اینجا برای مثال زدن روی اسپیکر مانیتورینگ تمرکز می کنیم. صدا بعد از تولید شدن از اسپیکر ها، به اطراف (دیوارها، سقف، میز و میدی کنترلری که روی میز قرار دارد) بازتابیده می شود. برای کنترل این بازتاب ها، باید از ابزاری به نام جاذب صدا استفاده کنیم. جاذب صدا در بازار به راحتی یافت می شود. اما وقتی که می شود آن را با هزینه کم خودتان بسازید، پس چرا خریداری کنیم؟

آموزش ساختن پنل جاذب صدا. 

راه های بسیار زیاد و خلاقانه ای برای ساختن پنل جاذب صدا وجود دارد. کافی است بدانیم مواد اولیه ساختن آن چیست؟ موادی که می توانند خاصیت جذب صدا را داشته باشند.  یک نمونه پنل جاذب صدای بسیار کاربردی، با استفاده از پنل پشم سنگ ساخته می شود. به این شکل که پنل پشم سنگ تهیه کنیم، بسته به ابعاد پنل و ابعاد مورد نیاز چهارچوبی از چوب بسازیم. سپس پشم سنگ  را در آن جای داده و آن را با پارچه ببندیم. درست مثل کادوپیچ کردن.

 این پنل ها را کجا بگذارم؟

پنل های جاذب صدا باید درست در نقاطی که بازتاب صدا ها صورت می گیرد نصب شوند. در حقیقت، دیوار های مجاور اسپیکر ها، دیوار پشت اسپیکر ها، سقف و قسمت هایی که ممکن است بازتاب شدید صدا را موجب شود. البته این را فراموش نگکنید که استفاده بیش از حد از جاذب های صدا، حالت خفگی و ناخوشایندی در اتاق به وجود می آورد.

 گام آخر از مقاله چگونه استودیو خانگی بسازیم ؛ قرار دادن مناسب تجهیزات

برای چینش تجهیزات خود، به چند نکته باید توجه کنید. اول از همه، میز کار خود را به دیوار نچسبانید. فاصله پشت اسپیکرها تا دیوار باید چیزی نزدیک به چهل سانتیمتر باشد. فاصله بین اسپیکرها و زاویه آن ها با سر شخص، باید با هم یک مثلث متساوی الاضلاع تشکیل بدهند.  در انتها امیدواریم نکات کاربردی را برای راه اندازی یک استودیوی خانگی کم دردسر در اختیارتان قرار داده باشیم. می دانیم کار کردن با چوب، پشم سنگ و پنل آسان نیست. اما تجربه ای تکرار نشدنی و جالب است. لذت استفاده از استودیوی خانگی خود، ارزش تمام این کارها را دارد.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

admin ۸ تیر ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها