مشاوره آنلاین بهتر است یا حضوری؟ مشاوره آنلاین چیست؟

مشاوره آنلاین بهتر است یا حضوری؟ مشاوره آنلاین چیست؟

مشاوره آنلاین بهتر است یا حضوری؟ همانطور که از اسمش پیداست، به مشاوره ای گفته می شود که از طریق تماس ویدیویی، پیام صوتی و چت انجام می شود. یعنی بیمار به جای ارتباط حضوری، به صورت مجازی خدمات درمانی را دریافت می کند. مطالعات دهه های اخیر اثبات کرده اند که مشاوره آنلاین موثر است و کارایی آن با مشاوره حضوری برابر است. براساس تحقیقات اخیر، بسیاری از افراد با داشتن امکان مشاوره حضوری، تمایل به مشاوره آنلاین داشته اند. بخصوص با توجه به اپیدمی ویروس کرونا، استفاده از مشاوره آنلاین افزایش چشمگیری داشته است.

چرا مراجعه کننده ها، مشاوره آنلاین رو ترجیح می دهند؟

یکی از دلایل تمایل افراد بهمشاوره ی انلاین این است که هزینه ی مشاوره ی حضوری بسیار بالاست. برخی از روانشناس ها تا جلسه ای ۵۰۰ هزار تومان هم دریافت می کنند که مبلغ قابل توجهی است. بسیاری از افراد نمی توانند در مورد مشکل خود، به صورت حضوری صحبت کنند. بسیاری از افراد، به خاطر سرزنش های اطرافیان و مورد تمسخر قرار گرفتن توسط آنان، نمی خواهند کسی متوجه شوند به روانشناس  مراجعه می کنند. یکی دیگر از مزیت های مشاوره آنلاین این است که به فرد امکان منظم کردن افراد و پرسش های مورد نظرش را می دهد.

کدام-بهتر-است-مشاوره-آنلاین-بهتر-است-یا-حضوری؟-مشاور

مشاوره آنلاین بهتر است یا حضوری؟

زمان در اختیار مراجعه کننده است. در مراجعه حضوری، فرد باید از روانشناس زمان ملاقات بعدی را هماهنگ کند که مبادا زمان روانشناس پر شود و امکان مراجعه از فرد گرفته شود. اما در مشاوره آنلاین، مراجعه کننده می تواند به راحتی زمان ملاقاتش را جه به جا یا کنسل کند. در مشاوره آنلاین تمام مکالمات شما با روانشناس ثبت می شود و میت وانید چندین بار به آن ها مراجعه کنید ولی در مشاوره حضوری این امکان وجود ندارد. مشاوره آنلاین برای افرادی که ناتوانی حرکتی دارند، بسیار گزینه مناسبی است. مراجعه کننده ها در خانه آرامش بیشتری دارند تا در مطب و همین آرامش برای افرادی که اضطراب دارند بسیار کمک کننده  است.

مقالات مرتبط  مقدمات برگزاری مراسم عروسی

چرا ترجیح روانشناس ها بر مشاوره آنلاین است.

دیگر نیازی نیست هزینه های یک دفتر مشاوره مثل: منشی، مکان و … را بپردازند. زمان بیشتری برای مراجعه کننده ها دارند و بدیهی است که پاسخ دهی بهتری هم دارند. نیازی به رفت و آمدهای روزانه به دفتر مشاوره نیست. منابع لازم را  به راحتی از طریق لینک ها برای مراجعه کننده ها میفرستند. بدون کنسل کردن وقت می توانند سفرهای کاری و … بروند و همزمان مشاوره ها را انجام دهند.

چرا ترجیح بعضی افراد مشاوره از طریق چت است.؟

بعضی افراد از طریق نوشتن خیلی بهتر می توانند افکارشان را بیان کنند.  به راحتی می توانند مکالمه خود را با مشاور بخوانند. زیرا مکالمات ثبت شده است. امروزه چت کردن یک عادت روزانه برای افراد است و با چت کردن راحت تر هستند.

آیا مشاوره از طریق چت آنلاین واقعا تاثیرگذار است؟

مطالعات زیادی اثر بخشی مشاوره آنلاین  و اثر بخشی آن را در درمان و بهبودی بیمار را اثبات می کنند.
در ادامه، لینک یکی از این مقالات را برای شما قرارا داده ایم.

Therapist-delivered Internet psychotherapy for depression in primary care: a randomized controlled trial

مشاوره آنلاین بهتر است یا حضوری؟ روش انجام این نوع مشاوره

مشاوره و روانشناسی به صورت کلی شبیه به مشاوره حضوری صورت می گیرد. به این صورت که نقش اصلی خود مشاوره گیرنده است. در جلسات اول، هدف روانشناس تشخیص مشکلات مراجعه کننده است و مراجعه کننده صحبت می کند و روانشناس از مراجعه کننده سوالاتی می پرسد که مشکل را به طور دقیق تشخیص دهد. در جلسات اول، محور اصلی مکالمات مراجعه کننده اسیت و روان شناس با پرسیدن سوالاتی و دادن تمرین های روانشناسی و در مرحله بعد و بعد از مشخص کردن مشکل، توضیحات و راه حل های احتمالی، به مراجعه کننده کمک می کند که به مرور زمان مشکل و یا مشکلات مراجعه کننده حل شود.

مقالات مرتبط  مکان های نفرین شده جهان

انتظارهایی که از روانش ناس خود دارید چیست؟

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، نمی توان از روان شناس انتظار معجزه داشت و انتظار داشت با یک یا دو جلسه تمامی مشکلات شما به طور کامل حل شود. مسایل روانی و انسانی از کودکی تا بزرگ سالی و در اثر گذر زمان پدید آمدند و مسلما حل کردن آن ها زمان بر است. اما روانشناس می تواند با گوش کردن به صحبت های شما، شما را درک کند، ریشه اصلی مسایل را پیدا کند و به شما کمک کند که بتوانید به مرور زمان این مشکل را حل کنید. اما مدت زمان درمان به خود شما بستگی دارد و مدت درمان هیچکس با دیگری یکسان نیست.

پیدا کردن روانشناسی که می توان به آن اعتماد کرد.

پیدا کردن روانشناسی که از کارش مطمئن باشید کار سخت و پر چالشی است. بنابراین لازم است که از خانواده یا دوستان و آشنایان بپرسید یا در گوگل جستجو کنید. مواردی که به شما توصیه شد یا پیدا کردید باید بررسی کنید تا روانشناس مناسب را پیدا کنید.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

admin ۳۰ تیر ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها