متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد ؟ یقینا سلامتی بزرگترین نعمتی است که در اختیار انسان قرار گرفته است. برای حفظ این نعمت بزرگ چه کاری باید انجام دهیم؟ یکی از راه های حفظ سلامتی، انتخاب تغذیه مناسب است.

متخصص تغذیه چگونه می تواند به من کمک کند؟

اول ببینیم تغذیه چیست؟ علم رساندن مواد غذایی به بدن طوری که با تامین تمامی نیازهای بدن علاوه بر میسر نمودن رشد مطلوب، سلامت و تندرستی جسم و روح را در کلیه مقاطع زندگی تامین کند، تغذیه نام می گیرد. ما انسان ها برای تامین انرزی، رشد کردن، بازسازی بافت های آسیب دیده و پیشگیری از بسیاری بیماری ها به غذا نیاز داریم و علم تغذیه، روش های تامین درست این نیازها را به ما نشان می دهد.

متخصص-تغذیه-کیست-و-چه-وظایفی-دارد-؟

متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

ممکن است برای شما این سوال پیش آمده باشد که متخصص تغذیه هنگام مراجعه افراد چه کارهایی انجام می دهد و چه نکاتی را ارزیابی می کند؟ موارد زیر، از جمله وظایف مربوط به یک متخصص تغذیه می‌باشد:

 • ارزیابی نیازهای مراجعین
 • ارائه برنامه های غذایی متناسب با شرایط فرد
 • ایجاد انگیزه لازم برای مراجعین، جهت رعایت کردن برنامه های غذایی تجویز شده
 • تشخیص مشکلات تغذیه ای موجود
 • ارائه برنامه برای افزایش ارزش غذایی خوراکی ها

چه زمانی نیاز دارم به مشاور تغذیه مراجعه کنم؟ متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

علم تغذیه، علم پیشگیری است. بنابراین، لازم است در تمامی مراحل زندگی (از بارداری گرفته تا دوران شیردهی، از دوران کودکی تا آغاز بلوغ و در میانسالی تا سالمندی) از یک مشاور تغذیه برای حفظ سلامت و تامین نیازهای بدن کمک بگیرید.   این درست است که ما در تمامی سنین و تمامی دوره های به مشاور تغذیه نیاز داریم، اما برخی مواقع و مشکلات، این نیاز مهم تر می باشد. در زیر به چند مورد به اختصار می پردازیم. بیشترین مراجعه به مشاورین تغذیه، برای کاهش وزن و رهایی از مشکلات اضافه وزن است. ثابت شده است که چاقی با بیماری هایی مانند دیابت، کبد چرب، فشار خون و بسیاری بیماری های مهم دیگر ارتباط مستقیم دارد. بنابراین، برای جلوگیری از این همه بیماری بهتر است برنامه غذایی مناسب و البته به میزان قابل توجهی تحرک داشته باشیم.

مقالات مرتبط  اهمیت سئو در صفحات بی پایان

متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

افراد در این قسمت به مشکل برمی خورند که: چه کسی می تواند برای آن ها برنامه غذایی مناسبی تنظیم کند تا بدون کمبود هیچگونه مواد مورد نیاز بدن، به کاهش وزن برسند؟ علت این سردرگمی را می دانید؟ علت این است که امروزه سراسر شبکه های مجازی، تلوزیون، شبکه های ماهواره ای، داروخانه ها و ……. با ارائه و پیشنهاد انواع قرص ها و رژیم های تعجب برانگیز (خوردن ۱۳ روز آب کرفس، و امثال این) برای همه نسخه می پیچیند. که بعضا علیرغم این که منجر به کاهش وزن های بالا می شود، اما به دلیل غیرعلمی بودن و تجویز توسط افراد غیر متخصص، بسیار آسیب رسان بوده و عوارض متعددی در پی دارد.

برنامه غذایی غیر علمی

استفاده از برنامه های غیرعلمی، در کوتاه مدت سبب کاهش وزن بسیار ایده آل (۱۰ کیلو در یک ماه) افراد و رسیدن به اندام مطلوب می گردد، ولی به دلیل غیر علمی بودن آن در بلند مدت به اصطلاح موجب گرسنگی سلولی می شود که عوارضی مانند کمبود شدید انواع ویتامین ها، ریزش موی شدید، برگشت سریع وزن بعد از قطع کردن رژیم، آسیب به پوست، مشکلات گوارشی از جمله دردهای معده و بسیاری موارد دیگر می‌گردد. بنابراین اهمیت مشاور تغذیه در تنظیم یک رژیم اصولی که شامل کلیه گروه های غذایی باشد، بسیار مشهود است.

متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

مورد بعدی که اهمیت دارد تنظیم برنامه غذایی و تجویز مکمل های مورد نیاز توسط مربیان باشگاه های ورزشی، برای ورزشکارانی که به صورت حرفه ای و نیمه حرفه ای در باشگاه های مختلف مشغول به ورزش هستند، می باشد. متاسفانه مربیان برخی باشگاه ها بدون داشتن تحصیلات مرتبط اقدام به تجویز خودسرانه مکمل و همچنین رژیم های غیرعلمی کرده و باعث ایجاد اثرات نامطلوب بر روی اندام های مختلف بدن و در مواردی اختلالات هورمونی می‌ گردند.

مقالات مرتبط  ویژگی های طراحی سایت حرفه ای

رشد کودک

مورد سوم که کمترین توجه را به آن می کنیم، پایش رشد کودکان قبل از سن بلوغ توسط مشاوران تغذیه می باشد. بسیاری از نوجوانان و جوانان از کونتاهی قد خود شکایت می کنند و بعد از سن بلوغ پیگیر افزایش قد خود می شوند. متاسفانه به دلیل مراجعه دیرهنگام و به دلیل بسته شدن صفحات رشد، تنظیم برنامه غذایی تنها به کنترل وزن و سلامت آن ها کمک می کند و تاثیری روی قد آن ها نخواهد گذاشت.

اگر با مشکلات زیر مواجه هستید، بهتر است به مشاور تغذیه هم برای بررسی وضعیت مراجعه کنید:

کاهش رشد کودک

 • کوتاه قدی های ناشی از سوء تغذیه
 • اضافه وزن
 • کمبود وزن

کبد چرب

 • خط اول درمان در بیماری کبد چرب، تنظیم برنامه غذایی اصولی توسط مشاور تغذیه و کاهش وزن است.

دیابت

 • دیابت نوع اول، دوم، و دیابت بارداری از جمله بیماری هایی هستند که تغذیه صحیح در کنترل آن ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.

مشکلات گوارشی

 • در مشکلات معده، سندروم روده تحریک پذیر، یبوست های مزمن و همچنین سایر مشکلات گوارشی، رژیم درمانی یک فاکتور مهم در کنترل عوارض بیماری است.
 • چربی خون
 • در شرایط استرس
 • سندروم پیش از قاعدگی
 • بیماری های قلبی عروقی
 • در دوران هایی مانند بارداری و شیردهی

متخصص تغذیه کیست و چه وظایفی دارد

لطفا به ادعای افرادی که در این زمینه به خصوص در فضای مجازی فعالیت داشته و عناوین متفاوت تحصیلی را در پشت اسامی خود قرار می‌دهند، اعتماد نکنید. کلیه فارغ التحصیلان این رشته دارای شماره نظام پزشکی بوده و از طریق سایت نظام پزشکی قابل شناسایی هستند. سلامتی بزرگترین موهبتی است که از آن بهره مندیم، بیائید در حفظ آن کوشا باشیم.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

مقالات مرتبط  راه اندازی کارگاه مبل سازی
admin 30 خرداد 1399 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.