زبان های رایج برنامه نویسی

زبان های رایج برنامه نویسی

دو زبان خاص یعنی PHP و ASP.NET از زبان های رایج برنامه نویسی هستند که بین کاربران توسعه دهنده نرم افزار بسیار مورد قبول است.

چند-نمونه-از-زبان-های-رایج-برنامه-نویسی

PHP

با هدف نوشتن اسکریپت های وب ایجاد شد. این زبان به سرعت پیشرفت کرد و Open Source بودن آن باعث سرعت بخشیدن این حرکت شد. PHP یکی از زبان های معمول برای نوشتن اسکریپت های اجرایی در محیط لینوکس و کار با نرم افزاری مانند مدیریت بانک اطلاعات MySQL است تقریبا نزدیک 97 درصد بازار طراحی سایت ایران در دست این دو زبان قرار گرفته است. بنابراین، اگر می خواهید به سمت برنامه نویسی سایت در ایران بروید، پیشنهاد ما این است که حتما  ASP.Net و PHP  را یاد بگیرید.

 ASP

نسل جدیدی از ASP کلاسیک در مسیر .NET است و از این جهت پیشرفت بسیاری نسبت به ASP کلاسیک است. اگر چه ماکروسافت در معماری .NET هدف اجرا در سیستم عامل های مختلف را در نظر داشتند اما تا به امروز .NET یک ابزار توسعه در سیستم عامل ویندوز است. پروژه هایی برای انتقال دات نت به محیط لینوکس وجود دارد که مهم ترین آن ها Mono  است که پیشرفت بسیاری داشته. ابتدا تکنولوژی ASP.Net  که تحت سی شارپ می باشد را مورد بررسی قرار می دهیم.

PHP با هدف سادگی برای یادگیری نوشته شد و تاکنون هم هدف همین بوده است. پس، می توان گفت که استفاده از PHP ساده تر از ASP.NET است. در اصل، آموزش و یادگیری و استفاده از ASP.NET کلاسیک ساده تر از ASP.NET و قابل مقایسه با PHP است. طراحان سایت به خاطر سادگی یادگیری و استفاده PHP آن را می آموزند و برنامه نویسان حرفه ای هم علاقه بیشتر به دات نت و JAVA  دارند. همچنین یک نکته قابل توجه در PHP وجود دارد آن هم این که هزاران خط کد آماده به زبان PHP است تقریبا در هر زمینه ای وجود. البته در مورد دات نت نیز این قضیه کم کم در حال اتفاق است.

مقالات مرتبط  نکاتی برای استفاده از ظروف استیل

پایتون 

شاید اکثرا اسم زبان برنامه نویسی پایتون را شنیده باشند. با پایتون هم می شود سایت طراحی کرد اما در ایران طرفدار چندانی ندارد و خیلی ها اصلا این زبان را نمی شناسند.

جاوا

از دیگر زبان های طراحی سایت، زبان جاوا است. زبانی که متاسفانه در ایران طرفدار چندانی ندارد. واقعیت این است که بازار برنامه نویسی ایران بیشتر به سمت محصولات .Net متمایل می باشد و جایی برای دیگر زبان ها وجود ندارد. زبان جاوا در صدر جدول 15 زبان برتر برنامه نویسی جهان قرار دارد.

روبی

شاید خیلی از شما اسم این زبان برنامه نویسی را نشنیده باشید. زبان روبی یک زبان چند منظوره بسیار جالب است که یک فریم ورک عالی دارد  که می توان گفت در دسته بندی فریم ورک های محبوب دنیا قرار دارد. اما متاسفانه این زبان نیز در ایران بازار کاری ندارد چون اصلا کسی این زبان را نمی شناسد.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

admin ۳ مرداد ۱۳۹۹ 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.