راه اندازی باشگاه بولینگ

راه اندازی باشگاه بولینگ

راه اندازی باشگاه بولینگ . بولینگ ورزش خاص و لوکسی است. این جمله را از کسانی که در این کار هستند به کرات می شنوید. اما خاص بودن دلیل بر گران بودن این تفریح نیست. با صرف هزینه کمی می شود حسابی خوش گذراند. بولینگ، می تواند دقیقا همانند فوتبال معروف و پرطرفدار باشد درصورتی که رسانه ها و شبکه های اجتماعی درباره ویژگی های منحصر به فردش بنویسند اطلاع رسانی کنند.

راه اندازی باشگاه بولینگ

خوشبختانه امروزه مردم توجه بیشتری به بولینگ می کنند و برایشان جذاب است تمام ویژگی های رشته پرمخاطب و جذاب بولینگ بدانند. رشته ای که هر چند ساخت و تامین امکاناتش هزینه بر است. ولی نتیجه بهتری هم از این سرمایه گذاری حاصل می شود. در چند سال اخیر بولینگ در ایران هم طرفدارهای خودش را پیدا کرده و خیلی ها به صورت یک ورزش حرفه ای آن را دنبال می کنند.

صفر-تا-صد-راه-اندازی-یک-باشگاه-بولینگ-کامل

بولینگ چه زمانی شکل گرفت

تاریخچه شکل یری این بازی به ۵۲۰۰ سال پیش از میلاد، در مصر بر می گردد. البته نه به این صورتی که الان می بینید. بعد از دوران باستان خیلی ها شروع بولینگ را از آلمان می دانند. قوانینی که امروزه در بازی می بینید، در سال 1895 میلادی به ثبت رسیده است. در ورژن های اولیه این بازی، سنگی گرد به عنوان توپ، به طرف ۹ سنگی که به شکل گنبد چیده شده بودند، به صورت چرخشی پرتاب می شد. در ایران، اولین باشگاه بولینگ در سال ۱۳۳۵ در سعادت آباد طبق استاندارد جهانی افتتاح شد. در سال 42، باشگاه بولینگ پرسپولیس تاسیس شد. در کنار آن نیز بانک سپه اقدام به تاسیس یک باشگاه بولینگ نمود. شرکت نفت نیز در برخی از مناطق جنوب چند باشگاه بولینگ راه اندازی کرد که فقط برای استفاده پرسنل آن شرکت بود.

مقالات مرتبط  مزایای ایمیل مارکتینگ

راه اندازی باشگاه بولینگ

در سال 53، قرار بود ایران میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ کشور ما باشد. بنابراین، باشگاه پرسپولیس که تا پیش از  از دستگاه های غیراتوماتیک استفاده می کرد، با استفاده از مهندسان شرکت AMF دستگاه های خود را مجهز به سیستم اتوماتیک پین جمع کن نمود. این گونه، ایران برای اولین بار میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ در همین سال شد. پس از یک سال، باشگاه دیگری راه اندازی شد که سالن آن دارای ۲۰ خط کاملا اتوماتیک بود. این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ در قاره آسیا بود. ولی متاسفانه در سال 58 دچار آتش سوزی شد و از بین رفت. سال ۱۹۹۰ میلادی حضور ایران در مسابقات بین المللی در سطح جهانی و آسیایی پررنگ تر شد و ایران توانست سالانه یا دو سال یک بار جایگاه خود را به عنوان عضو کنفدراسیون آسیایی و جهانی بولینگ محکم تر کند.

به چه میزان سرمایه اولیه نیاز دارم

هزینه هر ریل بولینگ حدودا 200 میلیون تومان است. برای راه ‌اندازی یک سالن بولینگ استاندارد حداقل دو میلیارد تومان سرمایه اولیه لازم است. قیمت یک ساعت بولینگ چهل هزار تومان است که چهار نفر می ‌توانند استفاده کنند. که برای هر نفر مبلغ ده هزار تومان که معادل یک پاکت سیگار است می ‌شود. پس تصمیم خود را عوض کنید.

فضای مورد نیاز چقدر است؟

هر خط استاندارد بولینگ نیازمند فضای طولی و عرضی معینی می باشد. طول هر خط حداقل بایـد حدود سی متر و عرض هر دو خط حدود چهار متر می باشد. طول خطوط بر اساس موارد زیر تعیین می شود.

 • طول استاندارد خطوط بولینگ »» بیست و پنج متر
 • فضای مورد نیاز جهت تعمیر و نگهداری »» یک متر
 • فضای طولی دستگاه »» یک و نیم متر
 • فضای نشیمن بازیکنان »» چهار تا شش متر
مقالات مرتبط  آموزش طراحی لباس

خط های بولینگ چه قسمت هایی دارند؟

خطوط بولینگ، سه بخش دارند:

 1. قسمت زیر سازی که باید تماما چوبی باشد و استحکام لازم برای بازی بولینگ را داشته باشد .
 2. بخش مکانیکی که شامل دستگاه پین چین اتوماتیک و سیستم های گردش توپ است .
 3. قسمت های کامپیوتری و الکترونیکی که شامل کنترلرهای دستگاه ها، سنسورها و کامپیوتر سرور می باشد .

قسمت زیر سازی باید صاف و بدون شیب باشد و از مقاومت کافی برخوردار باشد. ارتفاع استاندارد سالن بازی برای برگزاری مسابقات 4 متر و 600 سانتی متر است. اما به طور معمول ارتفاع آن سه متر و نیم می باشد. نور و تهویه سالن باید مناسب باشد. سالن بازی باید از نور مطلوب و تهویه مناسب برخوردار باشد. کمدهای مخصوص بازیکنان، کانتر، جاکفشی، سیستم صوتی مناسب و مبلمان از دیگر ملزومات سالن های بولینگ می باشند.

مراحل احداث یک باشگاه به شرح ذیل است.

 1. نقشه برداری
 2. تهیه نقشه معماری، عمرانی و طراحی مدل سه بعدی
 3. خاکبرداری
 4. ساخت اسکلت فلزی
 5. تاسیسات آب و فاضلاب
 6. تاسیسات تهویه مطبوع سرد و گرم
 7. دیواره های جانبی و پوشش سقف و تقسیم بندی فضای داخلی
 8. نمای خارجی سازه
 9. بتن و سنگ یا سرامیک و … کف سالن
 10. برق کاری، کابل کشی، ساخت تابلو برق ها، نصب روشنایی ها و نورپردازی داخلی
 11. سقف کاذب
 12. دکوراسیون دیواره های داخلی و نمای داخلی
 13. کافی شاپ و رستوران و رسپشن و اتاق مدیریت، جاکفشی و لاکرها
 14. نصب خطوط بولینگ
 15. نصب میزهای بیلیارد
 16. اتمام پروژه
  آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
  با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.
مقالات مرتبط  خرید وسایل عتیقه ، عتیقه چیست؟
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.