دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟

دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟

 دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟  دستگاه تراش وسیله ‌ایست که به کمک آن قطعات چوبی و فلزی را شکل می دهند. این دستگاه ها معمولا عمل شکل ‌دهی روی نمونه دوار انجام می گیرد.

از جمله این دستگاه ها می ‌توان به دستگاه تراش CNC اشاره نمود. برای ساخت محصولی با کیفیت و دقت بالا، دستگا ه ‌های تراش در انواع و مدل های مختلفی ساخته شده اند. دستگاه تراش CNC به فرایند تراشکاری سرعت می بخشد و در کنار سرعت بالا، از دقت فوق العاده ای نیز برخوردار است. به همین دلیل، توجه بسیاری از صنعت گران و تراشکاران را به خود جلب کرده است.

دستگاه تراش cnc یا کنترل عددی رایانه ‌ای

CNC، عبارت کوتاه شده‌ Computer Numerical Control، به معنای کنترل عددی رایانه ‌ای می باشد. این دستگاه، با استفاده از یک کامپیوتر کوچک که به عنوان مغز دستگاه شناخته می شود، کنترل می گردد.

این کامپیوتر کوچک برنامه ‌ها و الگوهای طراحی شده برای برش فلزات و غیر فلزات را در قالب کدهای برنامه‌ نویسی دریافت کرده و برای اجرا، آن ‌ها را پردازش می نماید. به بیان ساده تر، تمام مراحل انجام فرایند و تنظیم ابعاد نهایی قطعه، از طریق کامپیوتر به دستگاه ارسال می گردد.

دستگاه-های-تراش-سی-ان-سی-چیست-؟

کدها و برنامه های داده شده از سوی برنامه نویس در حافظه کامپیوتر کوچک ذخیره می شود. بنابراین، دستگاه برش CNC را می ‌توان مانند یک ربات در نظر گرفت که با دریافت کدها و برنامه ‌های دستوری از سوی اپراتور، کار می ‌کند.

گفتنی است که کدهای دستوری از سوی فرد برنامه نویس قابل اصلاح و ویرایش هستند. در روش های سنتی تراشکاری حضور اپراتور و نظارت آن امری ضروری بود. اما با استفاده از دستگاه های پیشرفته این حضور به حداقل رسیده و خطاهای انسانی به علت دقت بالای این دستگاه ها کاهش یافته است.

مقالات مرتبط  توانایی مدیریت محتوا وردپرس و جوملا

چه موادی را می توان با استفاده از دستگاه CNC ماشین ‌کاری نمود

با استفاده از دستگاه برش می‌ توان بسیاری از مواد را ماشین ‌کاری کرد. بنابراین در انتخاب نوع ماده اولیه دستمان باز است. انتخاب ماده اولیه با توجه به نوع محضول تعیین می شود. موادی که اصولا با استفاده از دستگاه برش CNC ماشین ‌کاری می ‌شوند، آلومینیوم، برنج، مس، تیتانیوم، فایبرگلس و انواع ساختارهای پلیمری هستند.

اگر بخواهیم بخشی از قطعه اولیه را حذف کنیم، می توانیم بخش های مختلفی را به دستگاه برش اضافه کنیم. از جمله بخش ‌های مختلفی که می‌ توان به این دستگاه اضافه نمود، دستگاه تراش، فرز و حفاری هستند.

در طول فرایند تراشکاری، قسمت ‌هایی از ماده اولیه حذف شده و الگوی مورد نظر توسط دستگاه برش ایجاد می گردد. با توجه به سرعت عمل و دقت بالای دستگاه، این دستگاه گزینه‌ مناسبی برای پردازش و تراشکاری مواد گران قیمت و با ارزش می باشد.

انواع حرکات دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟

اکثر ماشین های تراشکاری برای بریدن و اجرای طرح ‌های مورد نظر، قطعات مختلفی نیاز دارند. دستگاه برش CNC دارای قابلیت به کارگیری و ترکیب ابزارهای متفاوت در یک واحد مشترک است. اکثر دستگاه ها قابلیت حرکت در طول یک یا نهایت دو محور را دارند.

این در حالی است که دستگاه برش CNC در طول سه محور x، y و z حرکت می کند و عمل تراشکاری را انجام می ‌دهد. دستگاه برش CNC با چرخاندن قطعه، اجازه‌ خروج ضایعات حاصل از انجام فرایند را فراهم می‌ کند.

انواع دستگاه تراش سی ان سی چیست

دستگاه‌ تراش سی ان سی با توجه به نحوه عملکرد به دو گروه کلی تقسیم ‌بندی می شوند.

دستگاه تراش سی ان سی نوین: امروزه از تکنیک ‌های جدیدی برای برش استفاده می ‌شود. از جمله دستگاه های نوین می توان به ماشین ‌کاری الکترومغناطیسی و الکتروشیمیایی اشاره نمود. این روش ‌ها بسیار تخصصی هستند و در کاربردهای خاص به کار گرفته می ‌شوند.

مقالات مرتبط  مراحل راه اندازی سایت

دستگاه تراش سی ان سی معمولی: در این گروه، دستگاه برش cnc برای انجام فرایند از ابزار آلات زیر استفاده می‌کند.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟

تراش سی ان سی عملکرد مشابهی با تراش سنتی دارد. تنها تفاوت آن ها در این است که سی ان سی با استفاده از کنترلر عددی، بهره وری و دقت و کیفیت را چند برابر افزایش می دهد. کنترلرهای عددی با ماشین آلات مختلفی در تعامل هستند.

یکی از این ماشین آلات، ماشین های تراش سی ان سی است که به منظور تولید مجموعه گسترده ای از قطعات، مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به پیشرفت های تکنولوژیی، ماشین های سی ان سی به سرعت جایگزین دستگاه های سنتی شده است.

این نوع ماشین ها مزایای فراوانی دارند. آن ها می توانند به راحتی تنظیم گردند. دستگاه های تراش سی ان سی معمولا، طراحی شده اند تا از نسخ مدرن ابزار استفاده و از فرایندهای متفاوت بهره ببرند. برنامه ریزی و اجرای آنها معمولا توسط نرم افزارهای CAD و CAM انجام می گیرد.

دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟

برنامه نویس به وسیله این نرم افزارها برنامه را به صورت دستی طراحی و سپس در کنترلر CNC آپلود می نماید. ماشین تراش  CNCبا یک رابط به منو روی یک کامپیوتر کنترل می شود. اپراتوری که برنامه را مدیریت می کند. می تواند به صورت شبیه ساز نحوه عملکرد دستگاه را در هر مرحله مشاهده کند. با کمک این تکنولوژی، اپراتور دیگر نیازی ندارد تمام جزئیات مربوط به دستگاه را بداند.

دستگاه تراش سی ان سی چیست ؟

ماشین های تراش به روش های گوناگونی تولید می شوند. ولی همه آن ها نقاط مشترکی دارند. برای مثال، تارت، قطعه ای است که ابزارهای مختلف را در موقعیت هایی خاص نگه می دارد و بر اساس درخواست برنامه تغییر و جابه جا می کند. اسپیندل بخش دیگری از دستگاه است که قطعه کار را نگه داشته و بر اساس نیاز به سرعت های مختلف به چرخش در می آورد.

مقالات مرتبط  عملکرد موتور جستجوی گوگل چگونه است

برای آن دسته از کارگاه هایی که درخواست زیادی برای تولید دارند و دقت و تکرار پذیری از ارکان حیاتی آن ها محسوب می شود، دستگاه سی ان سی گزینه بسیار مناسبی است. استفاده از انبار ابزار مناسب و توانایی استفاده از برنامه های از پیش طراحی شده موجب نظارت کمتر اپراتور شده. و در نتیجه، کار با چند دستگاه سی ان سی به صورت همزمان برای یک اپراتور فراهم شده است که در مقایسه با دستگاه های سنتی تغییری بزرگ می باشد.

توضیحی مختصر در رابطه با برنامه Computer aided machining) CAM).

این برنامه با استفاده از نرم افزارهای مختلف برای ایجاد مسیر حرکت ابزار و کد NC به منظور اجرای ماشین CNC می باشد. دستگاه های تراش  CNCبه دو گروه بستر تخت و بستر مورب تقسیم می شوند.

در بستر مورب ،ریل ها نسبت به سطح زمین، زاویه دار هستند. که براساس تفکر و طراحی سازنده انتخاب می شود. این زاویه ها 35، 45 و 65 (ممکن است بیشتر و یا کمتر هم باشد) باشد. در ضمن در این نوع ماشین های تراش نحوه براده برداری بر اساس گرانش زمین به صورتی است که تراشه  به راحتی تخلیه می شود. و حجم بیشترین تولید را میسر می کند.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

 

admin 18 مرداد 1399 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.