خارج کردن صفحات از گوگل

خارج کردن صفحات از گوگل

فرایند خارج کردن صفحات از گوگل بسیار مشخص است اما اغلب این امر ساده باعث سردرگمی می شود. در این مقاله نحوه انجام درست اینکار گفته می شود. چرا می خواهید صفحات خود را از ایندکس گوگل خارج کنید؟ اگر الگوریتم پاندای گوگل تعداد زیادی صفحه مشابه یا مطلب کوچک در سایت شما ثبت کرده باشد، امکان بروز مشکل هست. مثال هایی از مطالبی که باید به دنبالشان باشید:

  • صفحات جستجو
  • اضافه کردن صفحات مرور
  • صفحات رده بندی محصولات
  • آرشیو مطالب

مختصر و مفید به این معنی است که سایتی با 150 صفحه با کیفیت، با ارزش تر از سایتی با 1000 صفحه بی کیفیت و به درد نخور است. بسیار عالی می شود این که بدانیم گوگل در حال حاضر چه چیزی را در سایت ما ایندکس کرده است. می توانید اینکار را با جستجوی عبارت زیر در گوگل انجام دهیم.
site:www.yoursite.com
مثلا سایت ritmava را جستجو کنیم، گوگل مشخص می کند تا کنون 451 صفحه از آن ایندکس شده است!
سوال: من فقط صفحات را در robot.txt بلاک می کنم آیا اینکار درست است؟ این کار اشتباه است و بسیاری از افراد هم انجام می دهند.
پس گام اول چیست؟

خارج-کردن-صفحات-از-گوگل-چگونه-است

خارج کردن صفحات از گوگل ، گام نخست:

 robot meta tag را در حالت  noindex, follow بگذارید.
قدم اول در خارج کردن صفحه ای از ایندکس گوگل، اضافه کردن robot meta tag  و تنظیم آن می باشد. tag  شبیه کد زیر است و باید در بخش <head>  قرار بگیرد:
<”meta name=””robots” content=”noindex, follow>
در تئوری کار، حالت پیشفرض عنکبوت جستجوگر تحت هر شرایطی باید بصورت دنبال کردن تمامی لینک ها باشد، اما من معمولاً جهت اطمینان “follow” را اضافه می کنم. اگر ما نگاهی به سورس کد برای بررسی سئو‌ی صفحه 4 بیاندازیم، تگ موردنظر را می بینیم: cache:https://www.ritmava.com/page/4  این متن را جستجو کنید تا مطمئن شوید آن صفحه ایندک نشده است.

مقالات مرتبط  راه اندازی نمایشگاه اتومبیل

تسریع فرآیند با استفاده از وبمستر برای خارج کردن دایرکتوری

اگر زمان دارید می توانید از وبمستر استفاده کنید و آدرس به آدرس چک کنید و فرآیند را تسریع کنید. قطعا تا زمانی که انجام کار راحت است باید هر دایرکتوری که مدنظر است را خارج کنید. روش کار در زیر آمده است.

  • وارد وبمستر شوید و مسیر زیر را طی کنید.

Google Index > Remove URLs > Create A New Removal Request

  • سپس آدرس دایرکتوری مورد نظر را وارد کنید com/search  و بعدcontinue  را بزنید.
  • Remove Directory را انتخاب نمایید و سپس روی Submit Request  بزنید.

پس از انجام این مراحل، گوگل هر چیزی که در این مسیر قرار گرفته باشد از ایندکس خود خارج می کند.

خارج کردن صفحات از گوگل ،  بلاک کردن دایرکتوری در robot.txt

تا زمانی که صفحه به طور کامل از ایندکس خارج نشده، این مرحله را انجام ندهید. می توانید مجدداً از عبارت site:…  که در مقاله قبل توضیح داده شد
site:yourdomain.com/searchاستفاده کنید تا مطمئن شوید تمامی مطالب خارج شده اند.
زمانی که صفحه مورد نظر خارج شد، می توانید از robot.txt استفاده کنید تا جلوی جستجوی هر چیزی در دایرکتوری مورد نظر را بگیرید. پس برای بلاک کردن مسیر yourdomain/search  باید این دستورات را در فایل robot.txt دنبال کنید:

User-agent: *

Disallow: /search/

User-agent  به این معنی است که دستورالعمل برای تمامی روبوت‌ها است و Disallow به معنی روبوت نباید هیچ مطلبی را در این دایرکتوری جستجو کند می باشد. همچنین شما می توانید از «آدرس های بلاک شده» در وبمستر گوگل استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که دستور مورد نظر به درستی کار می کند. و این همان چیزی است که می خواهید! خب این مطلب دستورالعملی برای فرآیند خارج سازی صفحات از ایندکس گوگل و اطمینان از پایدار بودن آن.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید

مقالات مرتبط  چگونه از حیوان خانگی نگهداری کنیم
admin 1 مرداد 1399 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.