تعمیر چرخ خیاطی

تعمیر چرخ خیاطی

تعمیر چرخ خیاطی ؛ کار با چرخ خیاطی نسبتا کار ساده ایست اما مستلزم آموزش و دقت فراوان می باشد. همه چرخ های خیاطی به همراه خود یک دفترچه راهنما دارند که نحوه استفاده از چرخ و کار با بخش های مختلف آن را توضیح می دهد. در هنگام کار با چرخ خیاطی، ممکن است با مشکلاتی روبه رو شوید که در این مقاله سعی شده  نکاتی در مورد عیب یابی و تعمیر چرخ خیاطی برای شما عزیزان جمع آوری شود. با ما همراه باشید.

تعمیر-چرخ-خیاطی-چگونه-است

 مشکلات متداول در چرخ خیاطی ها:

  1. جمع شدن نخ در چرخ خیاطی
  2. گیرپاژ کردن
  3. شکستن سوزن
  4. ریز دوختن
  5. نخ پاره کردن
  6. بالا نیامدن نخ از ماسوره

با توجه به بیان خرابی های ذکر شده و نوع و مدل چرخ خیاطی برای تعمیر آن نیاز به ابزارآلات تخصصی تعمیرات می باشد. راه حل هایی که با استفاده از ان ها میس توانید در خانه چرخ خود را تعمیر کنید، در ادامه آمده است. اغلب مشکلات چرخ خیاطی های قدیمی، مشکل مهره ها، دنده ها و گیرپاژ کردن آنهاست. اگر درگیر این مشکلات شدید، تعمیر آن از عهده خودتان خارج است و دستگاه شما نیاز به تعمیر اساسی دارد.

جمع شدن نخ و تعمیر چرخ خیاطی

یکی از مشکلات رایج در چرخ های خیاطی، جمع شدن نخ در ماکو یا زیر پارچه است. برای رفع این مشکل، نیاز است چند موردی را بررسی کنید. یکی این که نخ کردن چرخ بایستی طبق دستورالعمل شرکت سازنده انجام بشود. هنگام نخ کردن، باید پایه دوخت بالابر روی پارچه بالا باشد و بعد از آن نسبت به نخ کردن اقدام کنید.

مقالات مرتبط  راهکارهای مطمئن برای بک لینک سازی

سپس نسبت به نخ کردن دیگر بخش های دستگاه مانند کشش نخ و شیطانک، مطئمن شوید. بعد از این مرحله، پایه دوخت بالابر را پایین بیاورید. نخ را بکشید، اگر نخ سفت بود، دیگر نخ در زیر پارچه و در ماکو جمع نمی شود.

تعمیر چرخ خیاطی

دوم این که، اگر نخ در زیر پارچه یا ماکو جمع شد و چرخ گیر کرد، اول باید ماسوره و ماکو را از دستگاه جدا کنید و بعد از تمیز کردن محل آن ها با یک برس نرم، ماکو را سر جای خود بگذاارید. پارچه گیر کرده را با عقب و جلو کردن توپی چرخ خیاطی از زیر دستگاه در بیاورید.

آخرین مورد، همواره این موضوع را مد نظر داشته باشید که مواردی مانند شل یا سفت بودن یا جمع شدن نخ، علتشان کشش نخ و نحوه نخ کردن است که باید چرخ دوباره تنظیم شوند. اگر دوخت روی پارچه مشکل داشت، تنظیمات مربوط به ماکو ایراد دارد و در اگر دوخت پشت پارچه مشکل داشته باشد مشکل از کشش نخ روی پارچه است.

شکستن سوزن و چگونگی تعمیر چرخ خیاطی

سوزن چرخ خیاطی هم از عواملی است که مشکل ساز می شود. پس هر وقت حس کردید در فرایند دوخت مشکلی بوجود آمده، سوزن چرخ خیاطی خود را تعویض کنید. عوامل متعددی در شکستن سوزن دخیل هستند، که مهمترین آنها، کج شدن سوزن، عدم انتخاب سوزن مناسب برای پارچه و شل بودن سوزن از عوامل شکستن سوزن می باشد.

قفل کردن توپی چرخ

در صورتی که توپی چرخ خیاطی مشکل پیدا کند، هرگز توپی را برعکس نچرخانید. به ابن علت که باعث ایجاد خرابی بیشتر در دستگاه شما می شود. در این حالت، به احتمال زیاد دستگاه شما گریپاژ کرده و نیاز به سرویس توسط تعمیرکار چرخ خیاطی دارد.

مقالات مرتبط  بازاریابی محتوا به زبان ساده

تنظیم نخ چرخ خیاطی

تنظیم نخ چرخ خیاطی از مهمترین اقداماتی است که باید انجام شود. تنظیم نخ نقش زیادی در ظاهر دوخت دارد. در خیلی از موارد برهم خوردن وضعیت نخ موجب از کارافتادن دستگاه می شود. در دوخت و دوز به شکل گلدوزی و راسته دوزی، دو نخ وجود دارد. نخ رویی و نخ زیرین.

اگر نخ زیر پارچه مرتب نباشد، یعنی که مشکل از قسمت درجه تنظیم کشش نخ و بالای نخ است. در این حالت با یک برس نرم بین واشرهای درجه نخ را تمیز نمائید.

تعمیر چرخ خیاطی

اگر نخ روی پارچه مرتب نباشد، یعنی مشکل مربوط به ماکو دستگاه است. در این حالت احتمال این که دستگاه از تنظیم خارج شده باشد زیاد است و نیاز به تعمیرکار و سرویس اساسی دارد. با فرض درست بودن دستگاه، نخ ماکو را توسط پیچ کناری آن تنظیم کنید که کشش نخ تنظیم باشد و زیاد سفت نباشد.

چند نکته درباره این که چگونه با چرخ خیاطی کار کنیم به طوری که با آن به هیچ مشکلی بر نخوریم و بدون خراب شدن دستگاه و یا خراب کردن پارچه به دوخت و دوز بپردازیم.

تعمیر چرخ خیاطی

چرخ خیاطی را روی میز مناسب همین کار قرار داده، از صندلی مناسب استفاده کرده.
سعی کنید آن را در محلی قرار دهید که نور مناسب و کافی داشته باشد (چه نور خورشید و چه نور لامپ).
کنار دست خود یک سطلی داشته باشید که خرده پارچه ها و نخ های اضافی را در درون آن بریزید.
از خم شدن پشت چرخ خیاطی خودداری کنید. سوزن و سنجاق ته گرد را به لب نگذارید.
برای بریدن پارچه خیاطی بهتر است پارچه را روی میز پهن کنید و بعد آن را ببرید.
اگر پارچه مورد استفاده سفید است، حتما قبل از کار با آن دست های خود را کاملا شسته و خشک کنید.

مقالات مرتبط  دامنه فارسی بخریم یا نه

تعمیر چرخ خیاطی

اگر چرخ را روغن کاری کردید، بلافاصله بعد از روغن کاری از آن استفاده نکنید. بعد از این که چرخ را روغن کاری کردید، حتما یک پارچه بدون استفاده را بدوزید تا روغن ها به آن بگیرد و پارچه اصلی کثیف نشود.
به هیچ وجه مدت طولانی پشت چرخ نشینید. بعد از گذشت هر ساعت کمی نرمش گرده یا راه بروید.
اگر اولین بار است که با چرختان کار می کنید، بهتر است اول کمی تمرین کنید. یه عنوان مثال تکه پارچه ای کهنه پیدا کنید و روی آن انواع دوخت های دستگاه را تست کنید. به این صورت دستتان می اید که اندازه مناسب دوخت و دوز در چه درجه ای قرار گرفته است.

آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

admin 20 مرداد 1399 0 دیدگاه
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.