آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی لباس

آموزش طراحی لباس طراحی لباس شکلی از هنر است که به ساخت لباس افراد اختصاص دارد. این هنر شامل فرآیندی بسیار دقیق از انتخاب یک طرح تا مراحل دوخت و ارائه لباس است. طراحی لباس به دو بخش تقسیم می گیردد: دوخت سفارشی؛ پوشاک آماده.

آموزش طراحی لباس مورد اول، دوخت سفارشی

دوخت سفارشی به مشتریان خاص مانند هنرمندان و سلبرتی ها اختصاص دارد. این لباس ها کاملا متناسب با سایز مشتریان دوخته می شوند و اختصاص به یک شخص خاص دارد. این لباس ها برچسب قیمت ندارند زیرا این لباس های برای عمده فروشی نیست. مجموعه این لباس ها در سال دو بار در آغاز فصل مد جدید در حدودا 50 مدل لباس به نمایش گذاشته می شود.

آموزش طراحی لباس  مورد دوم، پوشاک آماده

مجموعه پوشاک آماده بر اساس اندازه های استاندارد تولید می شود و به دلیل بکارگیری سایز استاندارد، برای تولید انبوه مناسب است. این پوشاک برای عموم مردم جامعه ارائه می شود. طراحی لباس پوشاک آماده خود به دو بخش تقسیم می گردد: مجموعه طراح و مجموعه تولید انبوه. مجموعه طراح دارای کیفیت بالاتری می باشد و به منظور تبلیغ برای مجموعه تولید انبوه عرضه می شود.

آموزش طراحی لباس آنلاین

در فرآیند طراحی لباس، از عناصر زیر استفاده می کنند. 

  • جنس پارچه. باید متناسب با نگاه، احساس و روحیات اغلب مشتریان انتخاب شود. همچنین در انتخاب جنس پارچه، باید به شرایط آب و هوایی و فصلی نیز توجه کرد.
  • چاپ پارچه. در طراحی، رنگ ها و تم انتخابی برای چاپ پارچه باید متناسب با فصل انتخاب شود. بهتر آن است که رنگ زرد در زمستان و رنگ های تیره در تابستان مورد استفاده قرار نگیرد.
  •  تزئینات روی لباس. مانند گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی و…
  • الگو. این مورد، ساختار اصلی لباس را شکل می دهد.
  • اندازه گیری. بدست آوردن الگوی درست نیز با اندازه گیری دقیق نسبت مستقیم دارد. پس الگو حرف اوئل را می زند.
مقالات مرتبط  سرتیترهای مناسب برای سئو

آموزش طراحی لباس ایده برای طراحی لباس.

خلاقیت در طراحی لباس، با شناخت کامل و توانایی بهره گیری از آن در طراحی لباس ایجاد می شود.  جهت طراحی لباس همیشه نیازی نداریم که از ابزارهای تجسمی استفاده کنیم. گاهی می توان با الهام گرفتن از بسیاری از اشیا، یک طراحی لباس جدید را ایجاد کرد.

چرا رنگ در طراحی اهمیت دارد؟

یکی از مهم ترین بخش های طراحی لباس اصولی، انتخاب رنگ است. اهمیت رنگ در طراحی لباس بسیار بالا است. به حدی که یکی از بخش های مهم در طراحی به شمار می آید. رنگ، بازتابی از نور است که به شکل های مختلف ایجاد می شود. رنگ ها به دو صورت رنگ های گرم و سرد شناخته می شوند که هر رنگ متناسب با یک فصضل مورد استفاده قرار می گیرد. در طراحی لباس های فصول سرد باید از رنگ های گرم استفاده کرد و در طراحی لباس های فصول گرم از رنگ های سرد.

صنعت مد در جهان 

این روزها صنعت مد در بسیاری از کشورهای جهان محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. کشورهای مثل ایتالیا سابقه ای دیرینه در این عرصه دارند و به تازگی کشورهایی مانند ترکیه نیز با ظهور طراحان بزرگ خود را در این عرصه مطرح کرده اند.
طراحی لباس در ایتالیا: خانه های مد ایتالیایی، در سراسر جهان در محبوبیت زبانزد خاص و عام هستند. به واسطه صنعت مد و طراحی لباس در ایتالیا، این کشور توانست نام خود را با فشن به تمام دنیا بشناساند.

طراحی لباس در ترکیه: پس از رونق دنیای مد در ایتالیا، ترکیه هم در چند دهه اخیر با بهره گیری از مدل های اروپایی، علم طراحی لباس را  گسترش دادند. به طوری که امروزه به یکی از مشهورترین قطب های صادرات لباس در جهان تبدیل شده است. رشته طراحی لباس در بسیاری از دانشگاه های ترکیه به عنوان یک رشته هنری تدریس و سالیانه دانشجویان بسیاری از ایران برای تحصیل به این کشور می روند.

مقالات مرتبط  All In One افزونه سئوی وردپرس

آموزش طراحی لباس چطور وارد این حرفه بشویم؟

طراحی لباس شکلی از هنر است بنابراین شما به عنوان یک طراح باید خلاق و هنری باشید. همچنین باید مهارت کافی در نقاشی  داشته باشید تا بتوانید ایده های ذهنی خود را روی کاغذ و سپس روی لباس پیاده کنید. نیازی نیست یک هنرمند ماهر و چیره دست باشید، همین که مهارت خاصی در ترکیب رنگ ها و سایه ها داشته باشید، کافیست. اولین چیزی که در این حرفه اهمیت ویژه دارد، قدرت تخیل شماست. شما باید این توانایی را داشته باشید که طرح خود را به صورت سه بعدی در ذهن مجسم کرده و از همه نظر آن را بررسی کنید.

شخصی که می خواهد طراحی لباس را به عنوان شغل خود انتخاب کند، باید در هر فرصتی از نمایشگاه های هنری بازدید کند، با خالقین اثرهای هنری در تعامل باشد و از تجربیات آن ها استفاده کند. یک طراح لباس در زمینه تجربیات خیاطی همانند برش، پارچه شناسی، دوخت و… هم باید حرفی برای گفتن داشته باشد. تا بتواند تفاوت موجود بین سطوح کیفیتی پارچه ها را از هم تشخیص دهد.
آیا این مقاله مفید بود؟ به چه مقاله ای علاقه دارید که تا کنون در نیل‌شید قرار نگرفته است؟
با به اشتراک گذاشتن مطالب، به شناخته شدن نیل‌شید کمک کنید.

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.